środa, 2 grudnia 2015

Przepisy karne dotyczące dozoru technicznego, przepisy UDT, przestrzeganie przepisów UDT

Operatorzy maszyn, urządzeń transportu bliskiego, w tym również wózków jezdniowych podnośnikowych, czasem nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że za nieprzestrzeganie przepisów Urzędu Dozoru Technicznego grożą bardzo poważne kary. Oczywiście nie mam pojęcia, dlaczego żyją w takiej błogiej nieświadomości, ponieważ na każdym przyzwoitym kursie na wózki widłowe – np. w Centrum Szkoleń http://1wjo.pl – zagadnienia te są dość szczegółowo omawiane.

Przepisy prawne UDT – czego operator wózków jezdniowych robić nie może?

Ja jednym z blogów branżowych odnalazłem ostatnio bardzo ciekawy wpis. Dotyczył on terminów, w jakich konserwatorzy urządzeń transportu bliskiego zobowiązani są dokonywać przeglądów i ewentualnych napraw maszyn. Odnosząc się do tej treści (link na dole artykułu), chciałby powiedzieć nieco o przepisach karnych UDT, które regulują niewłaściwe postępowanie z urządzeniem, korzystanie z niego bez ważnego przeglądu.

ZAWSZE należy pamiętać, że osoba, która dopuszcza urządzenie techniczne do eksploatacji

 • bez posiadania ważnej decyzji organu dozoru technicznego o dopuszczeniu urządzenia do eksploatacji (lub obrotu)
 • wbrew decyzji organu dozoru technicznego o wstrzymaniu eksploatacji lub wycofaniu z obrotu urządzenia technicznego
musi liczyć się z poważnymi konsekwencjami: podlega karze grzywny lub nawet karze ograniczenia wolności.

Jak się jednak okazuje, przepisy te są zdecydowanie bardziej restrykcyjne, niż by się mogło wydawać i dlatego nawet osoba, która bez zgody Urzędu Dozoru Technicznego decyduje się na przerabianie urządzenia również podlega wyżej wymienionym karom.

Tutaj zamieszczam link do wspomnianego przeze mnie wcześniej artykułu o obowiązku dozorowania maszyn: 

Kara grzywny – za nezawiadomienie bądź utrudnienie przeglądu UDT

Kara grzywny może być zastosowana również w wypadku, gdy inspektorowi organu dozoru technicznego uniemożliwia się lub utrudnia wykonywanie czynności dozoru technicznego bądź nie zawiadamia się go o niebezpiecznym uszkodzeniu urządzenia (jest to obowiązek każdego operatora) lub nieszczęśliwym wypadku związanym z jego eksploatacją. Jest to z punktu widzenia prawa i przepisów UDT zachowanie niedopuszczalne.

Najlepiej robić kursy na wózki widłowe w takich ośrodkach szkoleniowych http://www.centrumszkolen.eu/wozki-widlowe-kursy.html, które jasno podają zasady korzystania z urządzeń transportu bliskiego, a w swoim programie nauczania mają również osobne zajęcia przeznaczone na zapoznanie się z przepisami Urzędu Dozoru Technicznego. Jak widać, nieprzestrzeganie tych przepisów może skutkować naniesieniem na operatora różnego rodzaju nieprzyjemnych kar, a grzywna i tak jest najmniejszą z nich.

6 komentarzy:

 1. Trzeba uważać na te kary, raz spóźniłem się z przeglądem technicznym jednego wózka i o mało co nie dostałem kary.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jacek Szkolenia, to faktycznie otarłeś się o grozę. Lubisz życie na krawędzi :P Na wszelki wypadek poczytaj również o szkoleniach bhp, bo też nie wolno pracować bez aktualnych: http://centrumszkolen-lodz.blogspot.com/2015/11/5-powodow-dla-ktorych-okresowe.html

  OdpowiedzUsuń
 6. Wow, nie wiedziałem, że takie kary grożą za przekroczenie terminu ważności badania urządzenia. Ja np. pracuję na żurawiach: http://transport-bliski.beep.com/index.htm

  OdpowiedzUsuń