poniedziałek, 16 listopada 2015

Co to jest BHP?

Na naszym blogu podejmujemy się opracowywania zagadnień, które pomagają dużej ilości kursantów poszukujących informacji o kursach na urządzenia transportu bliskiego, o kursach dla elektryków SEP, o rekonwersji i o innych ważnych programach. Dziś nadeszła kolej, by przedstawić naszym czytelnikom kursy BHP i nieco o nich opowiedzieć.

O szkoleniach bhp słów kilka

Kursy BHP, czyli w rozwinięciu bezpieczeństwa i higieny pracy to kursy, z którymi stykamy się już od najmłodszych lat - w szkole, podczas pracy w wolontariacie, potem na studiach. W trakcie lekcji przysposobienia obronnego zapoznajemy się również z zagadnieniami udzielania pierwszej pomocy i zasadami ppoż, czyli przeciwpożarowymi. Mają one na celu wdrażać nam wiedzę, która szczególnie przyda się w dorosłym życiu - lepiej jednak uczyć się stopniowo i poprzez nabywanie określonego doświadczenia. Dzieci w ten sposób przyswajają wiedzę i jest to zdecydowanie najlepszy ze sposobów, by zaszczepić w nich potrzebę dbania o zasady bhp i ppoż.

Wspomnieliśmy o pracy, ponieważ zasady bhp najbardziej przydają się właśnie w zakładach pracy: w biurach, w sklepach, w szkołach i innych placówkach oświatowych, laboratoriach i na produkcji oraz na budowie. Nie ma chyba miejsca, w którym nie obowiązywałyby tego rodzaju przepisy. 

Szczególnie istotne są szkolenia bhp

Programy te pisane są z myślą o osobach wykonujących określone zawody, dlatego jest rzeczą oczywistą, że pracownikowi wykonującemu zadania sprzedawcy nie będzie się przedstawiać szczegółowych informacji z zakresu pracy przy produkcji substancji chemicznych.

Wszyscy pracodawcy zobowiązani są do przeprowadzenia w swoich firmach wśród pracowników takich szkoleń bhp. Dobre kursy przeprowadza firma Centrum Szkoleń, którą możesz znaleźć pod adresem: http://szkoleniabhp.edu.pl. Jest to jednym z istotniejszych przepisów prawa pracy. Jeśli nowy pracownik nie otrzyma wstępnego instruktażu, to nie powinien i nawet nie ma prawa przystąpić do wykonywania właściwych zadań, które zapisane są w jego umowie.
2 komentarze:

  1. Warto odbyć sumiennie szkolenie BHP, aby później w chwili wypadku wiedzieć jak postępować. Pamiętajcie o tym, kilka godzin teorii jeszcze nikomu nie zaszkodziło, a można na tym wiele zyskać, mimo że wydaje się to zbędne.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo rzetelny tekst, w sumie bardzo się zgadzam z tym podejściem, bo pracuję w magazynie i mój kierownik nic sobie nie robi z przepisów bhp, nie zwraca uwagi na konieczność dozorowania urządzeń czy noszenia chociażby minimum odzieży roboczej.

    OdpowiedzUsuń